Quantcast
Channel: Peniaze | Forbes
Viewing all articles
Browse latest Browse all 178

Ranný prehľad Forbesu: Ceny zlata atakujú historické rekordy. Príde ďalší rast alebo pokles?

$
0
0

Ceny zlata pokračujú v raste. Dôvodom je klesajúca inflácia, oslabený dolár aj pretrvávajúce nákupy centrálnych bánk.

Zlato dosahuje historické maximá a analytici vidia priestor aj na jeho ďalší rast. Deje sa tak z dôvodu pokračujúcich nákupov centrálnych bánk. Podľa portálu CNBC sa odhaduje, že v druhej polovici tohto roka by cena mohla prevýšiť 2300 dolárov za uncu. Momentálne sa jeho cena pohybuje na úrovni 2203 dolárov.

Ako pre Forbes vysvetľuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis, pod rast sa podpisuje aj ustupujúca inflácia, čo bude znamenať, že v relatívne blízkej budúcnosti začnú hlavné svetové centrálne banky na čele s americkým Fedom uvoľňovať menovú politiku.

4 min. čítania 4 minút

Trumpova sociálna sieť ide na burzu. Na polmiliardovú pokutu mu zatiaľ asi nezarobí

2 min. čítania 2 minút

Teroristi ISIS-K na Rusko cielia dva roky, tvrdí expert. Počet obetí vzrástol až na vyše sto

3 min. čítania 3 minút

Sladké časy sa skončili. Štát chce zvýšiť cenu niektorých sladených nápojov o viac ako 100 percent

2 min. čítania 2 minút

Je čoraz pravdepodobnejšie, že centrálna banka pred letom zníži sadzby. Urobí to na viackrát

3 min. čítania 3 minút

Novinka z ministerstva práce. Do konca volebného obdobia má stúpnuť minimálna mzda k 1 000 eurám

2 min. čítania 2 minút

Mimoriadny úspech slovenských včelárov. Slovensko bolo vyhodnotené na ako najúspešnejšia krajina

2 min. čítania 2 minút

Kontrola na úrade odhalila vysoké odmeny. Nakupoval aj luxusné autá za viac ako pol milióna eur

2 min. čítania 2 minút

Spoločnosti Nike trhy neverili. Prekonala ich očakávania, aj keď jej klesol zisk

3 min. čítania 3 minút

Ako si v daňovom priznaní uplatniť bonus na zaplatené úroky z hypotéky? V tlačivách je niekoľko zmien

2 min. čítania 2 minút

Penta chce predať časť Fortuny. Malo by ísť o najväčší obchod investičnej skupiny

2 min. čítania 2 minút

Najväčšie prepúšťanie čaká sektor komunikačných služieb. O prácu má prísť až 11 percent ľudí

3 min. čítania 3 minút

Za veľkonočný nákup si priplatíme. Zdraželo ovocie aj sladkosti

3 min. čítania 3 minút

Šéf Stellantisu v Trnave: Ste ako ľadoborec medzi elektromobilmi. Nový príde o pár týždňov

2 min. čítania 2 minút

Zahraniční turisti strávili na Slovensku v roku 2023 päť miliónov nocí

2 min. čítania 2 minút

Drahý odchod: Zahraničné firmy zaplatili Rusku takmer 355 miliónov eur

„Silný rast zlata začal už koncom októbra po tom, ako začali dolárové trhové úrokové sadzby klesať z multiročných maxím. Rastu žltého kovu pomáha aj slabnúci dolár v dôsledku pozitívnej nálady na finančných trhoch a predpokladu, že práve Fed bude prvá veľká centrálna banka, ktorá začne znižovať základné úrokové sadzby,” vysvetľuje ďalej.

Limitovaná budúcnosť

Americká centrálna banka však ešte v stredu podľa očakávania ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň za 22 rokov. Na druhej strane však potvrdila, že v tomto roku počíta s trojakým znížením základnej sadzby, celkom o 0,75 percentuálneho bodu.

Pánis zároveň tvrdí, že ďalší rast zlata bude v najbližších mesiacoch len limitovaný a výraznejšie cez 2200 dolárov sa nemusí dostať. Je to aj z dôvodu, že v ostatných týždňoch reagovalo na býčie trhy oproti tým medvedím.

Šéf Americkej centrálnej banky Jerome Powell. Zdroj SITA/Patrick Semansky

Analytik však upozorňuje, že centrálne banky ešte nevyhrali inflačný boj a posledná míľa bude najťažšia. „Vidíme jednoducho veľký priestor pre sklamanie zlatých býkov, ak bude uvoľňovanie menovej politiky Fedom pomalé. Naopak trh započítal už všetko (až nadmerne), čo sa týkalo  „dobrých“ správ pre kov, ktoré podporovali jeho rast vrátane zvýšenej neistoty okolo amerických prezidentských volieb či geopolitiky,” opisuje vývoj pri zlate na najbližšie obdobie.

Doba investorského relativizmu

Odpoveď na otázku, či je teda vhodná doba na nákup, alebo naopak predaj zlatých tehličiek, je podľa jeho slov relatívna. Zlato má síce overenú schopnosť ochrany pred infláciou, ale z veľmi dlhodobého hľadiska. Ako dopĺňa, konzervatívni investori, čo sa týka zlata, by vstup na trh nemali časovať podľa situácie, ale podľa toho, kedy majú voľné zdroje.

Z dlhodobého hľadiska je však podľa Pánisa ťažké seriózne predpovedať, ako sa bude cena zlata vyvíjať. S istotou totiž nikto nevie povedať, kedy sa aktuálny hospodársky cyklus skončí. „Vo všeobecnosti by sa mohlo zlato v najbližších rokoch udržať nad dvetisícdolárovou métou. Z veľmi dlhodobého hľadiska bude rásť približne o úroveň inflácie,“ uzatvára.

Číslo dňa

3 percentá

O toľko si tento rok priplatíme za veľkonočný nákup. Podľa analýzy WOOD & Company zdraželo najmä ovocie a cukrovinky. Drahšie budú aj návštevy reštaurácií či pohonné hmoty.

Krátke správy

Sektor komunikačných služieb čaká prepúšťanie. O prácu príde až 11 percent ľudí. Najviac nových pracovných príležitostí očakávajú firmy v sektore dopravy, logistiky a automotive, pričom ide o hodnotu +37 percent.

Nemecká automobilka BMW vykázala nárast tržieb za 4. štvrťrok aj za celý rok 2023. Prispeli k tomu významnou mierou aj elektrické vozidlá. Skupina BMW, ktorá zahŕňa i značky Rolls-Royce a Mini, vo štvrtok uviedla, že jej tržby za tri mesiace do konca decembra 2023 vzrástli o 8 % na 42,9 miliardy eur. 

Unsplash/Stock Birken

Penta sa chystá predávať. Podľa informácií Denníka N má ísť o predaj časti stávkovej firmy Fortuna. Ak by podľa ich výpočtov išlo čo i len o polovicu firmy, transakcia by sa mohla vyšplhať na miliardu eur. Peniazmi chcú financovať výstavbu svojich nemocníc.

Európske akcie vyrástli na rekordnú úroveň. Paneurópsky index Stoxx Europe 600, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Británii a vybraných krajinách EÚ, sa včera dopoludnia dostal na rekordných 510,07 bodu.

Foto: Unsplash

Od Rusov sa zbrane nekupujú. Vojna na Ukrajine sa prejavila aj v číslach exportu zbraní z viacerých štátov. Vývoz tých ruských klesol o polovicu. Spomedzi exportérov sú stále najvyššie Spojené štáty, ich vývoz sa zvýšil o 17 percent. Európske štáty zasa takmer zdvojnásobili svoj import zbraní, Francúzsko však výrazne zvýšilo aj vývoz svojich zbraní.

Príspevok Ranný prehľad Forbesu: Ceny zlata atakujú historické rekordy. Príde ďalší rast alebo pokles? zobrazený najskôr Forbes.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 178