Dlhopisy boli donedávna popoluškou investičného trhu. Ľudia sa od nich odvracali z dôvodu nízkeho výnosu. Často sa dokonca museli zmieriť so stratou, keďže niektoré štátne dlhopisy niesli negatívny výnos. To sa však mení.
„Záporný výnos malo miestami až 18 biliónov dolárov dlhu a dlhopisy boli kupované najmä s cieľom kapitálového zhodnotenia,“ opisuje nedávnu situáciu analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Dodáva, že štátne bondy predstavovali bezpečné, no drahé útočisko, za čo si vyniesli sarkastickú prezývku „bezvýnosové riziko“ namiesto štandardnej charakteristiky „bezrizikový výnos“.
Nová príležitosť?
„Napokon sa táto nálepka ukázala ako trefná, keď v minulom roku globálny dlhopisový trh vstúpil do prvého medvedieho pásma od roku 1946 s poklesom o vyše 20 percent a celkovými stratami prevyšujúcimi desať biliónov dolárov,“ pripomína analytik.
Dôvodom poklesu cien dlhopisov bol vtedy rast sadzieb centrálnych bánk. Vyššie úroky na dlhopisový trh pôsobia vždy negatívne.
Investori, ktorí sa chcú pred splatnosťou zbaviť starších dlhových cenných papierov, ich totiž musia v takej situácii predať pod cenu. Robia to často nielen na úkor budúceho výnosu, no aj časti istiny.
To v uplynulých dvoch rokoch ešte viac zhoršilo pohľad na túto triedu aktív. Táto optika platila až donedávna, keď sa zmenila prognóza politiky centrálnych bánk. Tie by už nemali sadzby zvyšovať, ale, naopak, začať s pohybom nadol.
Kupóny dlhopisov pritom už medzičasom stihli vystúpiť. Na trhu to vytvorilo atraktívnu príležitosť.
„Doba dlhopisová sa vrátila. Hovoríme o tom prakticky celý rok. Takéto výnosy tu neboli minimálne poslednú dekádu,“ hodnotí situáciu analytik Across Private Investments Dominik Hapl.
„Na rozdiel od nedávnej minulosti ponúka teraz trh zaujímavé výnosy už aj pri dlhopisoch, ktorých kreditné riziko je nízke,“ pridáva Róbert Kopál, riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.
Prajné prostredie
Dôvodom súčasnej atraktivity dlhopisov je najmä to, že ich výnosy ešte nestihli reagovať na lepší vývoj makroekonomiky. Inflácia už v USA klesla na 3,2 percenta a v eurozóne na 2,9 percenta. Výnosy dlhopisov sú však ešte stále pomerne vysoko.
„Centrálne banky by už v takomto makroprostredí nemali mať potrebu ďalej sprísňovať menovú politiku. Sme presvedčení, že cyklus zvyšovania úrokových sadzieb hlavnými svetovými centrálnymi bankami je ukončený,“ prognózuje Pánis.
Fed aj ECB podľa neho ponechajú ešte pravdepodobne úrokové sadzby nejaký čas nezmenené. Následne by v lete budúceho roku mohli začať klesať.
„Ostáva len málo podporných argumentov, prečo by mali centrálne banky pokračovať v ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb. Ak sa pozrieme na vývoj makroekonomických dát, naznačujú rýchlejšie spomaľovanie inflácie a mierne zhoršovanie trhu práce. Je pravdepodobné, že dno dlhopisových trhov už máme za sebou,“ predpovedá Hapl.
„Predpokladáme, že dno cien na dlhopisových trhoch už bolo nedávno dosiahnuté. Ceny väčšiny hlavných tried dlhopisov by sa mali posúvať v budúcom roku ďalej vyššie, a teda výnosy by mali mierne klesať,“ súhlasí aj Pánis.
K miernemu pohybu na dlhopisových trhoch už došlo. Index S&P 500 Bond Index stúpol do konca novembra za mesiac o päť percent. Stále je však o 18 percent nižšie ako v rovnakom čase v roku 2021.
Aké dlhopisy kupovať
Investori majú viacero možností, ako investovať do dlhopisov. Sú to napríklad podielové fondy tradičných správcovských spoločností. Ďalej to môžu byť dlhopisové ETF fondy a možnosťou je aj priama kúpa dlhopisov.
Doménou Slovákov sú však najmä lokálne korporátne dlhopisy. Podľa údajov Národnej banky Slovenska boli na Slovensku v prvom polroku zaknihované nové podnikové a bankové dlhopisy v hodnote 4,4 miliardy eur. Je to takmer dvakrát toľko ako v predchádzajúcom roku.
Popularita tejto triedy aktív z roka na rok rastie. Pozitívna prognóza vyplývajúca z poklesu sadzieb centrálnych bánk sa ich však netýka. Dôvodom je to, že tieto dlhopisy sa neobchodujú na finančných trhoch. Voči pohybu sadzieb nahor či nadol sú teda imúnne.
Zo súčasného trendu tak môžu ťažiť len dlhopisy na burze. Tých je na výber veľké množstvo. „Najzaujímavejšie príležitosti sú podľa nás v sektore troj- a štvorročných dlhopisov vydávaných bankami v regióne. Kvôli prichádzajúcej regulácii je veľa z nich ‚nútených‘ vydávať dlhopisy, aj keď by nemuseli,“ hovorí Michal Májek, investičný riaditeľ v Tatra Asset Management.
Česká sporiteľňa napríklad vydávala eurový štvorročný dlhopis s výnosom šesť percent, čo je jedna z najsilnejších bánk v regióne, uvádza príklad.
Súčasná situácia na trhu umožňuje podľa neho nájsť dlhopisy kvalitných emitentov s dobrým výnosom. „Preč sú časy, keď ak ste chceli zaujímavý výnos, museli ste kupovať dlhopisy podradných emitentov. Teraz viete získať aj štvorpercentný výnos od veľmi kvalitnej firmy alebo štátu,“ pripomína finančník.
Ruky preč
Odporúča však neinvestovať do amerických dlhopisov. Upozorňuje pritom na menové riziko. „Volatilita meny pri dlhopise vždy prevyšuje volatilitu samotných dlhopisov. Nepriaznivý vývoj meny vám teda môže zobrať viac, ako dlhopis zarobí,“ vysvetľuje. Podľa neho je preto vždy lepšie kupovať dlhopisy vo vlastnej mene.
Jeho ďalšou radou je nekupovať dlhopisy cez ETF fondy. Tie totiž nedržia dlhopisy do splatnosti. Fond, ktorý je zameraný napríklad na päťročné dlhopisy, pravidelne rebalansuje svoje portfólio s cieľom udržať takto definovanú splatnosť.
Priama kúpa dlhopisu je podľa Májeka bezpečnejšia. „Kúpiť dlhopis, zobrať výnos a držať do splatnosti. Ak emitent dlhopisu nezbankrotuje, získate celý výnos. Či pôjdu sadzby nadol alebo nahor, vám je to jedno,“ vysvetľuje.
Odborníci odporúčajú dať si do pomeru výnos a riziko. Korporátne dlhopisy sa aktuálne s výnosom vytiahli na zhruba dvojnásobok toho, čo pred dvomi rokmi. Blížia sa k deviatim percentám. Na ich predchádzajúcu úroveň sa dostali výnosy dlhopisov s investičným ratingom.
Májek radí zamerať sa na kvalitné, nie špekulatívne dlhopisy. „Nenechajte sa opiť pekným rožkom. Práve tie najrizikovejšie dlhopisy sú momentálne najslabšie zaplatené,“ hovorí.
Kde sa skrýva riziko?
Žiadne investovanie nie je bez rizika. V prípade súčasného dlhopisového trhu je ním rastúci pohyb sadzieb. Ak by centrálne banky išli s úrokmi nahor alebo ich držali na súčasných úrovniach dlhšie, nebola by to pre dlhopisových investorov dobrá správa.
Analytička Saxo Bank Althea Spinozzi upozorňuje na prílišný optimizmus. „Kým bude inflácia na vyšších hodnotách a ekonomika bude naďalej rásť, je nepravdepodobné, že by Fed zľavil zo svojej politiky,“ myslí si.
„Dlhopisoví býci oslavujú víťazstvo a tvrdia, že sme na začiatku veľkého rastu dlhopisových trhov. Musím však nesúhlasiť. Nemali by sme sa unáhliť,“ vystríha. Vysvetľuje, že dlhopisy sa obchodujú do veľkej miery na očakávaniach.
Jedným z nich je koniec rastu sadzieb Fedu a druhým je nevyhnutnosť recesie vo výhľade. Pripomína tiež, že americká ekonomika ešte stále rastie nadpriemerným tempom a inflácia je nad dlhodobým cieľom. Obáva sa preto, že Fed tak skoro znižovať sadzby nezačne.
Aj iní analytici priznávajú, že táto hrozba tu je. Dodávajú však, že riziko je menšie ako potenciál výnosu. „Prípadný dočasný rast úrokových sadzieb síce spôsobí kapitálovú stratu, no tá bude kompenzovaná bohatými kupónmi,“ naznačuje Pánis.
Nielen krátkodobé špekulácie
Na druhej strane pokles úrokových sadzieb o jedno percento podľa neho umožní dosiahnuť pri dlhopisoch s dlhou splatnosťou aj dvojciferný celkový výnos. Podľa odborníkov sa dá v súčasnej situácii na dlhopisoch krátkodobo špekulovať, no aj do nich dlhodobo investovať.
„Dlhopisy môžu byť rovnako dobrou dlhodobou investíciou, tak ako aj krátkodobou špekuláciou. Môžete investovať do dlhopisového ETF s kratšou duráciou a považovať to za svoju dlhodobú investíciu s relatívne nízkou volatilitou, teda aj s nízkym rizikom, predvídateľným výnosom a vysokou likviditou,“ hovorí Kopál.
„Na druhej strane si môžete kúpiť napríklad 30-ročný vládny americký dlhopis ako nástroj na krátkodobú špekuláciu na výrazný pokles úrokových sadzieb v blízkej budúcnosti. V prípade, že vám špekulácia na pokles sadzieb vyjde, tak na takomto relatívne bezpečnom štátnom dlhopise môžete vďaka dlhej splatnosti celkom slušne špekulatívne zarobiť,“ dodáva.
Kto by mal investovať
Ideálny podiel dlhopisov v portfóliu bežných investorov závisí od ich schopnosti absorbovať riziko. Čím viac sa boja, tým viac by ich mali mať. „Ak ste konzervatívny klient, môžete ich mať pokojne aj na sto percent portfólia,“ hovorí Májek.
Nad ich zaradením do portfólia by však mal podľa neho rozmýšľať každý. „Väčšina investorov má v súčasnosti dlhopisov skôr málo ako veľa, takže mojím odporúčaním je nebáť sa ich navýšiť,“ hovorí finančník.
Predpokladá, že príležitosť, ktorá na trhu aktuálne vznikla, môže dlhopisy vytiahnuť v horizonte desiatich rokov na podobnú návratnosť ako akcie, no bez volatility akciových trhov.
Tatra Asset Management zaradil podľa slov investičného riaditeľa po dlhých rokoch opäť do predaja dlhopisový fond. Klienti si však zvykajú na novú realitu len pomaly.
Naskočiť na vlak
„Veľa z nich sa k dlhopisom stavia stále skepticky pre skúsenosti s obdobím negatívnych sadzieb a potom veľkých cenových poklesov tejto triedy aktív v minulom roku,“ konštatuje Májek.
Oživenie záujmu ešte nevidieť ani na štatistikách Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Investori tam majú stále len 1,1 miliardy eur, čo je zhruba toľko ako pred rokom. Ide pritom o to naskočiť na vlak dostatočne načas.
„Je to podobné ako pri hypotékach pred dvoma rokmi, keď sa hovorilo: fixujte si nízke sadzby na hypotékach. Dnes hovoríme: fixujte si vysoké výnosy na dlhopisoch, lebo takto vysoké neostanú dlhú dobu,“ nabáda Hapl.
Hneď ako začnú centrálne banky znižovať sadzby, potenciál výnosov bude podľa neho klesať.
Príspevok Dlhopisy ako príležitosť desaťročia? Očakávaný pokles sadzieb vyšvihol výnosy nahor zobrazený najskôr Forbes.