Na kúpu trojizbového bytu v Bratislave treba pracovať vyše 13 rokov. V ostatných regiónoch, kde sú platy výrazne nižšie, je situácia lepšia. Vyplýva to z údajov investičnej platformy Portu.
Nižšie ceny a vyššie priemerné mzdy čiastočne zlepšili dostupnosť bývania na Slovensku. Napriek tomu treba na kúpu trojizbového bytu v Bratislave pracovať vyše 13 rokov. Hoci hlavné mesto ponúka najvyššie mzdy, ceny nehnuteľností tu ostávajú naďalej vysoké.
„Hoci nominálne mzdy rastú a nehnuteľnosti v ostatnom období zlacňujú, čo potvrdil aj Štatistickým úradom zverejnený pokles cien bývania medziročne o 2,8 percenta, pre mnohých ľudí nie je reálne našetriť si na nový byt za krátky čas. A to ani v prípade, ak si naň plánujú zobrať úver,“ hovorí analytik Portu Marek Malina.
Treba podľa neho totiž počítať s tým, že pri hypotéke by stále mali mať k dispozícii minimálne 20 percent kúpnej ceny. Úvery na bývanie navyše v ostatných rokoch zásadne zdraželi. „Pre tých, ktorí si potrebujú na nový dom či byt požičať, sa dostupnosť bývania aj napriek poklesu cien a rastu miezd reálne nezlepšila,“ dodal.
Osem rokov v Trenčianskom či Žilinskom kraji
Na kúpu nového bytu treba podľa analytika šetriť celé roky. Najdrahšie nehnuteľnosti sú v Bratislavskom kraji s cenou 3087 eur/m2, kým hrubá mzda predstavuje 1897 eur mesačne. „Za rok priemerná cena jedného štvorcového metra klesla pomaly o stovku a priemerné platy stúpli v tomto kraji o takmer 200 eur. I tak treba v priemere na trojizbák odrobiť vyše 13 rokov,“ zhodnotil analytik.
Cenovo najdostupnejšie sú byty v Trenčianskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji, na ktorých kúpu treba zarábať viac ako osem rokov. „K zaujímavému fenoménu došlo v Trnavskom a Žilinskom kraji. Tu sa priemerné ceny nehnuteľností a mzdy pohli tak, že v oboch treba na štandardný byt pracovať prakticky rovnako dlho, rozdiel je iba pol dňa,“ doplnil Malina. Dodal, že nízka dostupnosť bývania spôsobuje problémy najmä mladým ľuďom.
Ukazujú to podľa analytika aj štatistiky Eurostatu, podľa ktorých až 68,8 percenta mladých ľudí od 18 do 34 rokov žije na Slovensku s rodičmi. „Horšie je na tom podľa dát za rok 2023 iba Chorvátsko, kde takto funguje až 76,9 percenta mladých. Na porovnanie, v susednom Česku využívalo tzv. „mama hotel“ iba 44,1 percenta dospelých vo veku do 34 rokov,“ priblížil analytik.
Príspevok Trojizbový byt v Bratislave? Aktuálne trinásť ročných platov zobrazený najskôr Forbes.