Quantcast
Channel: Peniaze | Forbes
Viewing all articles
Browse latest Browse all 178

Index Dow Jones prekonal rekordnú hranicu. Za sedem rokov zisk investorov zdvojnásobil

$
0
0

Americký akciový index Dow Jones po prvýkrát prekročil historickú hranicu 40-tisíc bodov. Akcie potiahli nahor pozitívne očakávania z blížiaceho sa zníženia sadzieb Americkej centrálnej banky.

Udalosť má aj dlhodobý význam, americké akcie dokazujú svoju odolnosť. Dow Jones stihol len za za sedem rokov zdvojnásobiť svoju hodnotu. Magickú hranicu pokoril index vďaka priaznivým číslam inflačného vývoja. Mesačná správa o inflácii ukázala, že ceny v USA vzrástli len o 0,3 percenta, čo je menej ako v predchádzajúcich mesiacoch.

Akciová burza na Wall Street. FOTO: SITA, AP

K nadšeniu prispeli aj maloobchodné tržby, ktoré boli v apríli výrazne slabšie, ako sa očakávalo. To naznačuje, že spotrebitelia upúšťajú od výdavkov a vytvárajú menší tlak na rast inflácie. Spomínané premenné vyvolali nádej, že centrálna banka Fed by mohla začať znižovať úrokové sadzby už v septembri a ďalšie zníženie by následne mohlo prísť ešte do konca roka.

„Je to skvelá správa pre penzijné účty Američanov a ďalší znak dôvery v americkú ekonomiku,“ napísal k prekonaniu magickej hranice indexu Dow Jones na sieti X americký prezident Joe Biden.

Bežní ľudia optimizmu trhov neveria

Situácia na finančnom trhu má aj psychologický dopad. V očiach verejnosti totiž otvára novú etapu v investovaní a vysiela signál, že finančným trhom sa darí. Web cnn.com napísal, že ide o „symbolický posun pre investorov, ktorí napriek zvýšeným úrokom, inflácii, geopolitickým sporom a hrozbe recesie stále veria americkému hospodárstvu“.

Zdôrazňuje to tiež kontrast medzi sentimentom dvoch svetov: Wall Street a Main Street. Kým prvý opisuje situáciu na finančných trhoch, druhý výraz sa používa pre reálnu ekonomiku.  

Vysoká inflácia a hrozba recesie totiž vyvolali u Američanoch obavy z budúcnosti. Mnohí si myslia, že ekonomika sa neuberá správnym smerom. Niektorí sú dokonca presvedčení, že Spojené štáty sú v recesii, hoci to nie je pravda.

Akciový trh sa pritom vyvíja opačne. Počas prvých troch mesiacov tohto roka dosiahol index S&P 500 až 22 nových rekordov. Wall street a Main street, čo sú mimochodom dve reálne ulice v New Yorku, tak idú proti sebe.

Silná americká ekonomika

Prekročenie magickej úrovne indexu má preto dôležitejšiu rolu pre investorov ako pre verejnosť, vysiela totiž signál o tom, že akciám na Wall Street sa darí. „Míľnik ukazuje, aká odolná je americká ekonomika v čase, keď sa veľa hovorí o recesii,“ povedal Art Hogan, hlavný stratég v spoločnosť B. Riley Financial.

Platí to aj napriek tomu, že index Dow Jones stráca v očiach profesionálov postupne na význame. Tvorí ho totiž len 30 veľkých spoločností z tradičnej ekonomiky.

Naproti tomu index S&P 500 je zložený z 500 najväčších firiem a index Nasdaq pokrýva inovatívnu digitálnu ekonomiku. Spomínané dva indexy sú preto využívané viac. Napriek tomu si Dow Jones uchováva svoje renomé v tradičnej ekonomike a médiách.

Na dvojnásobok len za sedem rokov

Pozoruhodný je aj širší pohľad na nárast indexu Dow Jones. Hranicu 30-tisíc bodov prekonal v roku 2020 a na úrovni 20-tisíc bodov sa ocitol v roku 2017. Za sedem rokov tak dokázal svoju hodnotu zdvojnásobiť.

Pretavené do praxi, ak by niekto vložil do indexu pred siedmimi rokmi 100-tisíc eur, mohol by si dnes vybrať dvojnásobnú sumu. Ide o ročné zhodnotenie o viac ako desať percent. Dlhodobý výnos akciových trhov za sto rokov existencie obchodovania v USA sa pritom pohybuje na úrovni ôsmich percent.

Newyorská Wall Street. Foto: SITA/AP

Spoluzakladateľ investičnej platformy Finax Radoslav Kasík hovorí, že ho to neprekvapuje. Výnos akcií sa podľa neho odvíja aj od ziskovosti firiem. Tie, ktoré sú zaradené do indexu Dow Jones, boli v uplynulých desať až 15 rokov schopné zvyšovať ziskovosť o zhruba desať percent ročne.

Je za tým „priaznivé ekonomické a spoločenské prostredie v západných ekonomikách, doplnené rastom niektorých rozvíjajúcich sa krajín“, hovorí.

Dobré časy

„Zažili sme rozmach inovácií, či už ide o robotiku, internet, digitalizáciu, automatizáciu a v poslednej dobe umelú inteligenciu. Všetky tieto trendy zvýšili produktivitu práce. Pomohla určite aj dlhodobo veľmi uvoľnená menová a fiškálna politika, teda dostatok lacného kapitálu, ktoré práve motivovali firmy k výskumu a vývoju,“ vymenúva príčiny obdobia priaznivého pre firemné zisky a akcie.

Výsledkom je rastúca ekonomika, rekordne nízka nezamestnanosť, rastúce mzdy a silná spotreba. Finančník však upozorňuje aj na veľké fiškálne výdavky a rast zadlženia štátov. „Do budúcnosti to môže spôsobiť problémy. Ak teda chcem udržať zdravý rast, štát by mal opatrne zmenšovať svoju úlohu v ekonomike,“ myslí si.

Ako z toho vyťažiť? Hoci akciové trhy v uplynulej dekáde rástli, nálady verejnosti neboli počas toho obdobia vždy optimistické. Na začiatku to bola dlhová kríza eurozóny, neskôr protekcionistická politika Donalda Trumpa, obchodná vojna, Covid-19 či vojna na Ukrajine. Tieto správy mohli ľudí od investovania odradiť či viesť k snahe striedavo vstupovať a vystupovať z trhov.

Investovať pravidelne a dlhodobo

„Napriek tomu čas ukazuje, že najlepšie bolo nechať svoj kapitál zainvestovaný, teda investovať čo najviac a pravidelne. Spomínaný index Dow Jones Industrial narástol dodnes od vrcholu v roku 2007 pred finančnou krízou takmer o 180 percent a od dna v marci 2009 o zhruba 490 percent. Tieto masívne zisky mnohí zameškali a budú ľuďom chýbať, napríklad pri odchode na dôchodok,“ hovorí Kasík.

Dodáva, že nikde nie je zaručené, že aj nasledovné roky budú rovnako priaznivé. „Určite nás čakajú mnohé väčšie či menšie poklesy, no história neustále potvrdzuje, že najjednoduchšie je budovať majetok kontinuálnym pravidelných pasívnym investovaním,“ konštatuje.

Aj analytik spoločnosti Across Investments, Dominik Hapl, hovorí, že za uplynulým rastom trhov nie je žiadna mágia. „Je to o prirodzenom vývoji a charaktere akciových trhov ako takých,“ konštatuje.

„Akciové trhy sú investícia do podnikania a v prípade Dow Jones 30 ide o jednu z najstabilnejších firiem na svete. Ak ekonomika rastie a tieto firmy prosperujú, cena ich akcií rastie. Tak to bude aj v budúcnosti,” naznačuje. 

Aj on sa prihovára za pasívne investovanie. „Vyhnúť sa stagnujúcim častiam trhu je prakticky nemožné. Štatistiky ukazujú, že časovanie trhu sa podarí len malému zlomku investorov. Ak idete plávať do mora, očakávate, že tam budú vlny. Ak idete investovať, musíte očakávať, že hodnota vášho portfólia bude v čase kolísať,” prirovnáva.

Nie je podľa neho možné zviesť sa len na rastových vlnách. Pasívny investor by tak mal rozkladať investovanú sumu v čase a pristupovať k poklesom ako k zľavám v obchodoch. „Ak je zľava na finančných trhoch 20, 30, 40 percent, mal by prikúpiť viac,” uzatvára.

Historické míľniky indexu Dow Jones:

  • Vznik indexu – 26. mája 1896. V prvom roku klesol indexu o 30 percent – len na 28 bodov.
  • V januári 1906 po prvýkrát uzatvoril obchodovanie na trojcifernej hodnote.
  • Krach burzy v roku 1929. Index klesol v dvoch po sebe nasledujúcich dňoch o 13 a 12 percent. Doteraz sú to dva najväčšie jednodňové poklesy idúce po sebe.
  • 19. októbra 1987 Dow Jones klesol o 23 percent, čo je stále najväčší jednodňový percentuálny pokles v histórii. O týždeň neskôr došlo k ďalšiemu poklesu o osem percent. Prepad však mal krátke trvanie. Do jedného roka sa index vrátil na pôvodnú úroveň.
  • Počas takzvanej dot.com bubliny index prekonal marci 1999 hodnotu 10 tisíc bodov.
  • Keď o rok neskôr dot.com bublina praskla, Dow do septembra 2001 stratil takmer 30 percent.
  • Finančná kríza v rokoch 2008 a 2009 spôsobila, že Dow za menej ako rok stratil približne polovicu svojej hodnoty. Dno dosiahol v marci 2009 na hodnote 6 547.
  • Index po voľbách, keď bol zvolený Donald Trump, prekonal v januári 2017 hodnotu 20-tisíc bodov. Investori očakávali nižšie dane a menšiu reguláciu.
  • Po covidovom prepade sa index v novembri roku 2020 dostal nad hodnotu 30 tisíc. Nádej na vakcínu a výsledky prezidentských volieb ukončili éru neistoty.

Príspevok Index Dow Jones prekonal rekordnú hranicu. Za sedem rokov zisk investorov zdvojnásobil zobrazený najskôr Forbes.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 178