Investovanie nemusí byť neznámou alebo „zábavou“ len pre vyvolených. Na svete je niekoľko projektov, ktorých cieľom je dostať lacné investovanie medzi bežných ľudí.
Jedným z takých je Birdwingo. Aplikácia vznikla pred troma rokmi s cieľom priniesť dostupné investovanie. Dnes má 25-tisíc užívateľov a umožňuje obchodovať s viac ako 12-tisíc titulmi.
Startup, ktorý od investorov získal dovedna 1,3 mil. eur, sa aktuálne pozerá aj na západné trhy.
„Nechceme, aby ľudia platili vysoké poplatky ako u robo adviserov, ani aby boli zmätení ako pri tradingových platfomách,“ hovorí spoluzakladateľ platformy Andrej Hano v rozhovore pre Forbes.
Investičné možnosti na Slovensku boli dostupné už pred vaším vznikom. V čom je vaša pridaná hodnota?
Zameriavame sa na ľudí, ktorí chcú zodpovedne a dlhodobo investovať, no nechcú zbytočne platiť na poplatkoch.
Vytvorili sme infraštruktúru, ktorá neobsahuje prostredníkov a sprostredkovateľov. Technológiu sme zautomatizovali. Naše náklady na prevádzku sú vďaka tomu výrazne nižšie.
Iné spoločnosti majú armády ľudí, ktorí prepisujú tabuľky. My sme chceli priniesť lacné investovanie na platforme, ktorá je jednoduchá tak, aby ju vedel ktokoľvek použiť.
Ako si definujete vášho typického klienta?
Snažíme sa cieliť na ľudí, ktorí nad svojou budúcnosťou rozmýšľajú zodpovedne a majú taký postoj aj voči financiám. Priemerný vek človeka na našej platforme je 32 rokov, no spektrum sa pohybuje od 18 do 78. Investovanie je vhodné pre rôzne skupiny. Dôležité pre nás je, aby sa klienti pozerali na investovanie dlhodobo.
Akú ponuku dostane klient, ktorý sa po prvý raz prihlási do vašej aplikácie?
Registrácia prebieha cez mobilnú aplikáciu, kde človek vyplní údaje o sebe. Zároveň odpovie na otázky z investičného dotazníku a preukáže svoju identitu. Musíme splniť všetky povinnosti, ktoré nám ukladá regulátor.
Následne prichádza k skladaniu portfólia. Človek má buď predstavu, do čoho chce investovať, vtedy si vyberá sám, alebo to nevie. Naša platforma v tom prípade navrhne vhodné investičné nástroje. Portfólio si klient môže upraviť podľa toho, ako uzná za vhodné. Následne si nastaví trvalý príkaz a začína.
Sledovať finančné trhy sa neodporúča
Ponúkate možnosť kopírovať portfóliá iných investorov?
Momentálne nie, no umožňujeme užívateľom sprístupniť svoj profil verejnosti. Ja to mám napríklad tak, že sa všetci môžu pozrieť, do čoho investujem.
Dôvod, pre ktorý nemáme vzorové portfóliá, vyplýva z toho, že podľa výskumov a dát aktívne obchodovanie, ktoré by v takom prípade človek robil, má horšiu výkonnosť ako pasívne investovanie. Ak by sme teda ľudí motivovali k tomu, aby niekoho kopírovali, vystavili by sme ich, podľa nás, vysokému riziku, že peniaze môžu stratiť.
Často títo investori robia relatívne riskantné obchody, ktoré niekedy nevyjdú. Aj preto neumožňujeme klientom robiť takzvané pákové obchody, ktoré sa pri kopírovaní portfólií často používajú.
Radšej teda vidíte, keď si ľudia pravidelne prispievajú a nerobia na platforme aktívne obchody?
Príbeh každého človek je v niečom iný. Mnohí sa v investovaní vyznajú. Tí nech pokojne aktívne obchodujú. Iní ľudia však takí nie sú. Nechceme preto, aby sa zbytočne popálili.
Odporúčame, aby klienti mali 80 až 90 percent portfólia zainvestovaných v niečom stabilnom a výkonnom, napríklad v indexe S&P 500. Zvyšok potom môžu investovať do firiem, ktoré majú radi a chceli by sa podieľať na ich podnikaní, či už je to technologická firma alebo automobilka.
Mali by vaši klienti sledovať dianie na finančnom trhu? Aspoň základné trendy ako ESG alebo umelá inteligencia? Alebo je lepšie, keď burzové správy vôbec nesledujú?
Môžu, ale nemusia. Nie je to nevyhnutné. Ak si investori povedia, že chcú investovať do celého trhu, nemusia pre to nevyhnutne sledovať správy.
Lacnejší ako robo advisori
Z vašich slov vyplýva, že vaša pozícia na trhu je niekde medzi robo advisormi a tradingovými platformami. Je to tak?
Áno. Nie sme úplne pre tých, ktorí sa profesionálne venujú obchodovaniu na burze 40-hodín týždenne a vyžadujú najviac sofistikované nástroje. Sme viac pre bežných ľudí, hoci aj začiatočníkov alebo mierne pokročilých. Tí majú často problém s tradingovými platformami, pretože sú pre nich príliš zložité. Môžu sa pri nich popáliť, keďže nemusia vždy rozumieť produktom a službám, ktoré ponúkajú.
Na druhej strane sú robo advisori a často aj banky. Sú síce orientovaní na pasívne obchodovanie, no často pri vysokých poplatkoch. Ak má niekto správcovský poplatok 1,2 percenta, tak v horizonte 30 rokov stratí zhruba 20 až 25 percent výnosov. Úplne zbytočne. Povedali sme si, že chceme poskytovať niečo lepšie.
Koľko je to u vás?
Máme poplatok 0,49 percenta za kúpu alebo predaj, maximálne jedno euro. Nemáme žiadne správcovské poplatky, poplatky za výkon, vstup alebo výstup. Poskytujeme však okrem základného aj prémiový účet, ktorý je spoplatnený o niečo vyššie. Ponúkame na ňom vzdelávanie či lepšie dáta.
Nezvyšujeme nijako nákupný spread. Pri menovej výmene eur na doláre používame najvýhodnejší, medzibankový kurz, rovnako ako Revolut.
Ako je možné prežiť s takým nízkym štandardným poplatkom? Robo advisori vznikli pred časom práve ako lacnejšia konkurencia tradičným správcovským spoločnostiam. Vy dnes hovoríte, že to dokážete robiť ešte lacnejšie…
Robo advisori sú podľa nás extrémne drahí. Najmä v strednej Európe. Umožňoval im to trh, keď tu nebola žiadna konkurencia. Boli tu buď zložité platformy, banky, alebo drahí správcovia.
Úspora na prevádzke
Kde šetríte na nákladoch?
Jedným zo zdrojov je automatizácia procesov. Sme priamo napojení na burzu. Obchádzame tak všetkých možných sprostredkovateľov.
Koľko ľudí aktuálne zamestnávate?
Je nás 11, no rýchlo rastieme. Chceme preniknúť do zahraničia, čo si vyžiada nových kolegov. Do konca roka by sme mohli narásť o 50 percent a na budúci rok by nás mohlo byť 25 až 30. Nechceme však team príliš navyšovať, pretože s každým ďalším človekom sa znižuje naša hraničná produktivita.
Už aj s dnešnými kolegami vieme pomocou automatizácie urobiť veľa. Špecializované služby, ako napríklad právny servis, outsourcujeme. Development si držíme inhouse, rovnako aj marketing. Vieme tak pracovať celkom agilne.
Poskytujete aj zákaznícku podporu?
Máme telefonickú či mailovú podporu. Snažíme sa reagovať do 24 hodín.
Spomínaný Revolut práve na zákazníckej podpore v základom balíku šetrí. Máte aj chat?
Pozeral som si štatistiky a v rámci pracovného týždňa odpisujeme na mailové dopyty do troch hodín, no chat zatiaľ nemáme.
Neuvažujete o využívaní umelej inteligencie?
Už teraz tak robíme pri developmente a uvažujeme o využití aj pri zákazníckej podpore, no chceme si dať pozor, aby bol chat bot dostatočne inteligentný. Ľudia sú často nahnevaní, keď nereaguje správne, takže sme opatrní.
Birdwingo s podporou investorov
Kedy sa plánujete dostať do zisku?
Tým, že náklady máme relatívne nízke, vieme sa k nemu dopracovať relatívne skoro. S investormi však máme dohodnuté, že sa snažíme rásť. Všetky zdroje preto dávame do rastu. Nevadí nám, že negenerujeme profit. V nejakom bode sa to však určite otočí.
Koľko sa vám ako startupu podarilo získať od investorov?
Dovedna 1,3 milióna eur.
Vznikali ste v čase, ktorý bol pre startupy pomerne priaznivý. Dnes je situácia náročnejšia. Registrujete nejaké zmeny v očakávaní investorov?
Áno, rok 2021 bol celkom iný ako súčasnosť. Nezaznamenávame však problémy. Aktívne komunikujeme s investormi a nedostávame signály, že bol problém so zdrojmi. Samozrejme, doba je iná. Firma dnes musí dosahovať pozitívne obchodné výsledky.
Kto sú vaši investori?
Je to v prvom rade venture capital fond Bienville Capital fond z New Yorku a potom investori ako Peter Komorník a Igor Fratrič zo Slido, americko-argentínska miliardárska rodina Supervielle, Peter Irikovský z Exponey alebo Marek Šupa – bývalý CEO v 365 Banke a ďalší.
Máte s nimi dohodnutý aj nejaký exit plán?
Nie, investori nás do exitu netlačia a my ho ani nemáme v pláne. Vidíme veľký potenciál ďalšieho rastu. Firmy sa často predávajú, keď prestanú rásť alebo stratia víziu. My sme sa k tomu bodu ani zďaleka nedostali.
Trh je obrovský. V Európe investuje 15 až 20 percent dospelej populácie. V USA je to 62 percent. Pozeráme sa teda na tento priestor. Chceme byť platformou pre ľudí, ktorí doteraz neinvestovali alebo tak robili drahšie.
Aký je váš plán expanzie na nové trhy?
Teraz máme viac ako 90 percent klientov z Česk a Slovenska. Vidíme veľký potenciál aj v západnej Európe. Či už je to Benelux, alebo nemecky hovoriace krajiny. Konkrétny trh však zatiaľ neviem povedať. Pozeráme sa na zákaznícku spätnú väzbu, teda na to, kde je najväčší priestor pre rast.
Koľko ľudí aktuálne investuje cez vašu platformu?
Máme viac ako 25 tisíc užívateľov, ktorí s našou platformou interagujú.
Zverejňujete aj objem aktív pod správou?
Tento údaj nezverejňujeme, no môžem povedať, že v posledných šiestich mesiacoch sme dosiahli priemerný medzimesačný rast depozít na úrovni 32 percent mesačne. Naším cieľom je rásť s ľuďmi dlhodobo. Klienti si tak pridávajú na svoje účty čoraz viac peňazí.
Birdwingo sa vyhýba youtuberom
Ako si robíte marketing? Aký kanál využívate?
Pre nás je najlepšie, keď si ľudia o nás povedia. Na rozdiel od mnohých iných si neplatíme za to, aby sme mohli ísť prednášať na konferencie. Rovnako tak neplatíme youtuberom, aby o nás rozprávali. To sa nám nepáči. Nie je to podľa nás férové a transparentné voči klientom. Radšej znižujeme náklady.
Objavujú sa však firmy, ktoré to robia a potom sa ukáže, že influenceri promovali podvodnú schému…
Je tomu, žiaľ, tak v našom regióne, ako aj v západnej Európe. Vrhá to tým zlé svetlo na všetkých poctivých hráčov. Každý poctivý hráč musí byť regulovaný národným regulátorom, mať oddelené klientske a firemné účty.
Spoločensky zodpovedné investovanie zatiaľ o pocite
Aké investičné nástroje sa dajú na vašej platforme kúpiť?
Sú tam všetky akcie, ETF a podielové fondy, ktoré sa obchodujú na americkej burze. Máme tam cez 12 tisíc titulov a rozširujeme to ďalej. O tri týždne ponúkneme aj európske akcie.
Na platforme však nemáme rizikové produkty ako CFD alebo obchody na páku. Chceme, aby ľudia mohli investovať dlhodobo výhodne a bezpečne.
Európske akcie ponúknete cez nejakú našu burzu?
Chceme to realizovať cez depozitné certifikáty ADR na newyorskej burze, čo nám umožní nakupovať európske akcie lacnejšie, než keby sme to robili priamo, napríklad na burze vo Frankfurte.
Robíte aj rebalansing portfólia?
Áno, robíme, ale opatrne, aby neprichádzalo zbytočne k daňovým povinnostiam investorov. Zohľadňujeme pri tom špecifiká jednotlivých krajín.
Aký je váš názor na spoločensky zodpovedné investovanie? Neoberá sa pri ňom investor o výnos?
Zatiaľ neexistuje dostatok dát, aby sme na to vedeli jednoznačne odpovedať. ESG fondy totiž vznikli relatívne nedávno. Sú výskumy, ktoré hovoria, že majú lepšiu výkonnosť, no iné dáta uvádzajú, že horšiu.
Človek sa však môže rozhodnúť podľa toho, čo je pre neho dôležité. Či chce, aby to, čo robí, malo pozitívny vplyv na spoločnosť. Ľudia sa napríklad snažia menej lietať alebo nejesť mäso, a to sa prejavuje aj pri investovaní. Ľuďom, ktorí sa snažia zodpovedne pozerať na svet, túto možnosť dávame.
Myslíte si, že sa okolo umelej inteligencie nafukuje bublina? Ako veľmi je ňou zraniteľný index S&P 500?
Ak tam bublina je a praskne, pocíti to celý trh a celá ekonomika. Treba však brať do úvahy aj to, že cena každej spoločnosti je reflexiou konsenzu trhu. Ak si teda investori myslia, že akcia má hodnotu povedzme 100 dolárov, tento konsenzus vznikol na základe verejne prístupných dát.
Protiargumentom môže byť, že trh nie je dostatočne informovaný. V dnešnej dobe sú však informácie dostupné tak dobre, že investori vedia posúdiť férovú hodnotu relatívne presne. Umelá inteligencia teda môže, no nemusí byť bublinou. Aj to je ale pravdepodobne reflektované v aktuálnej cene akcií.
Príspevok Birdwingo chce vyplniť priestor medzi robo advisormi a tradingovými platformami zobrazený najskôr Forbes.