Quantcast
Channel: Peniaze | Forbes
Viewing all articles
Browse latest Browse all 178

Ranný prehľad Forbesu: Ďalší halving bitcoinu. Výhodnosť ťažby klesla na polovicu

$
0
0

Bitcoin má za sebou ďalší halving. Jeho cena tesne pred udalosťou klesala. Očakáva sa však ďalší rast v horizonte niekoľkých mesiacov.

Obmedzená ponuka bitcoinu

Halving, ktorý prebehol v noci z piatka na sobotu, znamená pokles výhodnosti ťažby na polovicu, čo zníži budúcu ponuku bitcoinov na trhu. Počet denne vygenerovaných virtuálnych mincí sa znižuje.

K halvingu dochádza zhruba každé štyri roky. Jeho cieľom je spomalenie tempa tvorby nových bitcoinov a rast ich vzácnosti.

Počet bitcoinov bol vopred obmedzený na 21 miliónov. Podľa agentúry AP ich bolo doteraz vygenerovaných vyše 19,5 milióna.

Pokles ceny pred udalosťou

Pred samotným halvingom v piatok došlo k poklesu ceny až pod 56 tisíc dolárov. Tento pokles však nasledoval po masívnom náraste. V tomto roku sa cena najsilnejšej meny zvýšila o 80 percent na viac ako 73 tisíc dolárov.

Bitcoin za uplynulých 12 mesiacov.

„Tradične samotný halving nemáva v krátkodobom horizonte výrazný vplyv na cenu bitcoinu. Mnohí investori však na základe výkonnosti bitcoinu po predchádzajúcich halvingoch počítajú v nasledujúcich mesiacoch s veľkými ziskami,“ uvádza portál CNBC.

Podľa riaditeľa technologickej skupiny SatoshiLabs, Štěpána Uheríka, prišlo doteraz o štyri až osem mesiacov k opätovnému obrovskému rastu. Uviedol to pre iDNES.sk.

Nárast v horizonte mesiacov

Podobne tomu bolo aj v minulosti. V roku 2012 cena od dňa halvingu po vrchol cyklu vzrástla 93 násobne, v roku 2016 to bol 30 násobok a v roku 2020 len osem násobok.

Krátkodobá reakcia by však mala byť opačná. Analytik JPMorgan, Nikolaos Panigirtzoglou, očakáva, že krátkodobá cena bitcoinu o polovicu klesne. Zohľadňoval pritom aj vzťah ceny bitcoinu a zlata.

Ethereum bude rásť

Perspektívne by sa v tomto prostredí mohlo vyvíjať ethereum. Očakáva sa totiž uvedenie ETF s touto menou na trhu a rovnako nová regulácia odvetvia, ktorá prinesie ďalšiu stabilitu.

Čísla dňa: 61 miliárd dolárov

Takýto balík pomoci schválila Americká snemovňa reprezentantov pre Ukrajinu. Okrem toho podporu dostane aj Izrael a Taiwan.

Krátke správy

Dlžníci s meškajúcimi splátkami si budú musieť dávať pozor na to, s akou sumou meškajú. Možnosť veriteľa zosplatniť úver, teda požadovať úhradu celej dlžnej sumy, má mať nové pravidlá. Majú zohľadňovať aj iné kritériá, napríklad počet omeškaných splátok.

Pri splatnosti úveru dohodnutej najviac na tri roky musí omeškanie predstavovať najmenej desať percent celkovej výšky plnenia. Vyplýva to z návrhu novely Občianskeho zákonníka, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.

Inkasné spoločnosti hovoria, že osobný bankrot by sa nemal týkať ľudí s nadštandardným príjmom. V súčasnosti sa pritom môže oddlžiť aj občan s nadštandardným príjmom, na čo môžu doplácať veritelia aj štát. Upozornila na to Asociácia inkasných spoločností Slovenska (ASINS).

Slovenská legislatíva umožňuje využiť inštitút oddlženia aj ľuďom s nadštandardným príjmom a v tom môže byť podľa ASINS morálny problém. Za vyhlásením osobného bankrotu sa môže podľa asociácie v niektorých prípadoch skrývať aj nepoctivý zámer.

Slovenská legislatíva umožňuje zbaviť sa dlhov aj bohatým ľuďom.

Číňania rozsievajú továrne po celej Európe. Elektromobilov vyrobia stovky tisíc ročne.

Rovnaký model, iná cena. Európska únia zvažuje zaviesť dovozné clo na čínske elektromobily. Ich cenovka tak bude o desiatky percent vyššia ako v Číne samotnej.

Čínske automobilky aj preto chystajú vlastné továrne rozosiate na mnohých miestach starého kontinentu. Vďaka tomu sa vyhnú povinnosti platiť clá a stlačia už dnes konkurenčné ceny svojich modelov ešte nižšie. V Európe expanduje hneď niekoľko významných čínskych značiek.

Európska centrálna banka (ECB) už jasne signalizovala, že plánuje začať so znižovaním rekordných úrokových sadzieb na júnovom zasadnutí.

Ďalšie kroky sú však stále neisté, keďže ich do veľkej miery ovplyvňujú vysoké úrokové sadzby v USA a pochybnosti, či bude Fed ochotný pristúpiť k redukcii sadzieb v dohľadnom období.

„Či dôjde k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb už v júli, to sa ešte uvidí. Nevylučujem to, avšak neistota je príliš vysoká, takže je zložité robiť prognózy,“ povedal člen Rady guvernérov ECB Pierre Wunsch.

Zisky Netflixu vzrástli v prvých troch mesiacoch aj vďaka tvrdým zásahom proti zdieľaniu hesiel. Streamovací gigant v prvom štvrťroku získal 9,3 milióna zákazníkov, čím sa celkový počet jeho predplatiteľov zvýšil na takmer 270 miliónov. Tržby firmy medziročne vyskočili o 15 percent.

Tržby Netflixu vzrástli o 15 percent. Zdroj: Pixabay

Príspevok Ranný prehľad Forbesu: Ďalší halving bitcoinu. Výhodnosť ťažby klesla na polovicu zobrazený najskôr Forbes.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 178