Quantcast
Channel: Peniaze | Forbes
Viewing all articles
Browse latest Browse all 178

Klub kryptomiliardárov: Najbohatší má na rováši obvinenie z prania špinavých peňazí

$
0
0

Spoznajte 17 investorov a podnikateľov, ktorí zarobili desaťciferné sumy na blockchaine.

Krypto zima sa skončila. Hodnota bitcoinu sa za posledných 12 mesiacov viac než zdvojnásobila, v marci pritom dosiahla historické maximum – 73-tisíc amerických dolárov po tom, ako USA legalizovali fondy obchodované na burze viazané na bitcoiny.

Celková hodnota všetkých nesplatených kryptomien vzrástla o 170 percent, čím sa za posledných 12 mesiacov zvýšila trhová hodnota o približne 1,6 bilióna dolárov, uvádza CoinGecko.

Podľa rebríčka svetových miliardárov magazínu Forbes pre rok 2024 sa vďaka tomu stali kryptomiliardármi najmenej 17 ľudia. V minulom roku ich bolo deväť. Týchto 17 investorov a podnikateľov má celkovú hodnotu 93 miliárd dolárov, čo je viac než dvojnásobok oproti minuloročným 37 miliardám hodnoty majetku kryptomiliardárov.

To zahŕňa ich odhadovanú držbu kryptoaktív, verejne zverejnené držby akcií a súkromné aktíva.

Už tretí rok po sebe je najbohatšou osobou v oblasti kryptomien Changpeng Zhao, zakladateľ a bývalý CEO kryptoburzy Binance. Napriek tomu, že sa v novembri priznal k obvineniam z prania špinavých peňazí v USA, CZ, ako ho volajú, má teraz odhadovanú hodnotu 33 miliárd dolárov, čo je nárast oproti minuloročnej hodnote – 10,5 miliardy dolárov.

Vďaka tomu si od minulého roka pripísal najväčší zisk kryptomien v dolárovom vyjadrení a je 50. najbohatším človekom na svete. Väčšina jeho majetku pochádza z jeho väčšinového podielu v spoločnosti Binance, ktorá zostáva najväčším globálnym obchodným miestom v odvetví podľa objemu.

Druhým človekom, ktorý si pripísal najväčšie zisky, je Michael Saylor, CEO softvérovej firmy MicroStrategy, ktorá výrazne investovala do bitcoinov. Jeho odhadovaná hodnota je teraz 4,4 miliardy dolárov v porovnaní so 760 miliónmi dolárov v minulom roku. Tretím je Brian Armstrong, CEO kryptoburzy Coinbase, s odhadovanou hodnotou 11,2 miliardy dolárov, čo je nárast oproti iba 2,2 miliardám dolárov v minulom roku. Podiely Coinbase a MicroStrategy vzrástli za posledných 12 mesiacov viac než štvornásobne.

V každoročnom rebríčku miliardárov magazínu Forbes tento rok debutujú Giancarlo Devasini, Paolo Ardoino, Jean-Louis van der Velde a Stuart Hoegner, štyria akcionári spoločnosti Tether, kontroverzného, ale veľmi ziskového emitenta stablecoinov.

Klub kryptomiliardárov zahŕňa aj známe tváre, ako sú dvojčatá Winklevossovci, Tim Draper či spoluzakladateľ Ripple Jed McCaleb.

Zoznam najbohatších kryptomiliardárov roka 2024

Čistá hodnota je vyjadrená k 8. 3. 2024; porovnanie je od 10. 3. 2023 do 8. 3. 2024.

16. Joe Lau

Čistá hodnota: 1,5 miliardy USD (vs. 1,8 miliardy USD)
Zdroj bohatstva: Alchemy

16. Nikil Viswanathan

Čistá hodnota: 1,5 miliardy USD (vs. 1,8 miliardy USD)
Zdroj bohatstva: Alchemy

Títo dvaja absolventi Stanfordu v roku 2020 spoluzaložili spoločnosť Alchemy, poskytovateľa Web3 infraštruktúry, ktorá poháňa krypto a blockchain projekty. Investori ocenili Alchemy na začiatku roka 2022 na viac ako 10 miliárd dolárov. Dnes má spoločnosť hodnotu okolo 5,6 miliardy dolárov na základe sekundárnych predajov súkromných akcií sledovaných poskytovateľom údajov Notice.co.

15. Tim Draper

Flickr/Web Summit, licencia CC BY 2.0 | Tim Draper prišiel pri poklese bitcoinu o miliardy, no verí, že na ňom znova zbohatne.

Čistá hodnota: 2 miliardy USD (vs. 650 miliónov USD)
Zdroj bohatstva: Bitcoin

Draper je investor rizikového kapitálu a raný bitcoinový investor. V roku 2014 kúpil 29 656 bitcoinov skonfiškovaných americkými maršalmi na uzavretom čiernom trhu Silk Road za 18,7 milióna dolárov – 632 dolárov za mincu. Teraz majú hodnotu 2 miliardy dolárov. Uskutočnil tiež desiatky investícií rizikového kapitálu do spoločností Tesla, Theranos a iných.

14. Stuart Hoegner

Čistá hodnota: 2,5 miliardy USD (vs. 1,2 miliardy USD v júli)
Zdroj bohatstva: Tether

Stuart Hoegner pôsobí od roku 2014 ako generálny právny zástupca spoločnosti Tether a jej sesterskej spoločnosti Bitfinex. Vlastní odhadovaný 13-percentný podiel. Kanadský certifikovaný účtovník Hoegner začal svoju kariéru v Ernst & Young, predtým než si založil právnickú kanceláriu Gaming Counsel Professional Corporation.

Tá sa starala o klientov v oblasti online hazardných hier a kryptomien. Bol tiež riaditeľom pre dodržiavanie predpisov a zástupcom generálneho poradcu v spoločnosti Excapsa Software, online pokerovej spoločnosti, ktorá sa zaplietla do škandálu s podvádzaním podporovaným softvérom.

Tether bol obvinený z pomoci prania špinavých peňazí teroristickým skupinám a zločineckým organizáciám, vrátane organizácií obchodujúcich s ľuďmi, ktoré prevádzkujú kryptopodvody „Pig Butchering“. (Tether tvrdí, že dodržiava „prísne protokoly Know Your Customer a Anti-Money Laundering“ a „zostáva odhodlaný urýchlene spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní“ pri identifikácii trestnej činnosti.)

V roku 2021 Tether a Bitfinex zaplatili 18,5 milióna dolárov za urovnanie obvinení z podvodu s úradom generálneho prokurátora v New Yorku, ktorý tvrdil, že Tether nadhodnotil svoje hotovostné rezervy.

13. Mike Novogratz

Čistý majetok: 2,5 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Galaxy Digital Holdings, Bitcoin

Novogratz, jeden z prvých bitcoinových investorov, vedie krypto investičnú spoločnosť a obchodnú banku Galaxy Digital Holdings, ktorá obchoduje na burze v Toronte a spravuje aktíva v hodnote približne 6 miliárd dolárov.

Jeho podiel v spoločnosti má hodnotu približne 2 miliardy dolárov. Pred kariérou v oblasti kryptomien pracoval Novogratz na Wall Street. Strávil dekádu v Goldman Sachs a potom viedol fond zameraný na makro pre private equity firmu Fortress Investment Group, kde sa neskôr stal prezidentom.

11. Tyler Winklevoss

Čistá hodnota: 2,7 miliardy USD (vs. 1,2 miliardy USD)
Zdroj bohatstva: Bitcoin, Gemini

11. Cameron Winklevoss

Čistá hodnota: 2,7 miliardy USD (vs. 1,2 miliardy USD)
Zdroj bohatstva: Bitcoin, Gemini

Dvojčatá Winklevossovci, notoricky známi svojím sporom s Markom Zuckerbergom o založení Facebooku, majú väčšinu svojho bohatstva viazanú v bitcoine, ktorý prvýkrát kúpili v roku 2013. Predpokladá sa, že majú tiež veľké zásoby etherea a Filecoin. Winklevossovci vlastnia aj 75 percent kryptoburzy Gemini, ktorú spoločne založili a ktorej cieľom je konkurovať Coinbase a Binance.

Investori naposledy ocenili Gemini v roku 2021 na viac než 7 miliárd dolárov, ale Forbes teraz odhaduje, že Gemini má hodnotu menej ako 1 miliardu dolárov, pretože objemy ich obchodov prudko klesli v dôsledku súdnych sporov medzi investormi a vládami, ktoré pramenili z kolapsu jej úročeného programu Gemini Earn v roku 2022.

10. Jed McCaleb

Čistá hodnota: 2,9 miliardy USD (vs. 2,4 miliardy USD)
Zdroj bohatstva: predaje XRP

Ďalší raný priekopník v oblasti kryptomien, McCaleb, vytvoril v roku 2010 prvú veľkú bitcoinovú burzu Mt. Gox. O rok neskôr, predtým, ako bola neslávne hacknutá, ju predal. V roku 2012 McCaleb spoluzaložil Ripple, ale čoskoro odtiaľ pre nezhody so spoluzakladateľmi odišiel.

Väčšina jeho bohatstva pochádza z predaja veľkej časti z pôvodných 9 miliárd XRP, ktoré získal ako spoluzakladateľ Ripple. Poslednú zo svojich mincí predal v roku 2022. (McCaleb tiež v roku 2014 založil Stellar, konkurenta Ripple.) V týchto dňoch venuje svoj čas a finančné zdroje spoločnosti Vast, ktorá sa zaoberá prieskumom vesmíru.

9. Matthew Roszak

Čistá hodnota: 3,1 miliardy USD (vs. 1,1 miliardy USD)
Zdroj bohatstva: Bitcoin, Ethereum

Roszak, raný investor do bitcoinu, uskutočnil svoje prvé nákupy v roku 2010. Väčšina jeho bohatstva pochádza zo skorých stávok na kryptomeny, vrátane etherea a BNB, natívneho tokenu Binance. Roszak tiež prevádzkuje blockchainový startup Bloq, ktorý investuje do iných krypto podnikov a konzultuje projekty.

8. Fred Ehrsam

Čistá hodnota: 3,2 miliardy USD (vs. 930 miliónov USD)
Zdroj bohatstva: Coinbase, Paradigm

Ehrsam založil kryptoburzu Coinbase v roku 2012 s Brianom Armstrongom. Spoločnosť opustil v roku 2017, ale zostáva v predstavenstve a stále vlastní približne 5 percent jej akcií. V roku 2018 spoluzaložil spoločnosť Paradigm, investičnú spoločnosť zaoberajúcu sa kryptomenami, ktorá v súčasnosti spravuje aktíva v hodnote viac ako 8 miliárd dolárov.

Coinbase vygenerovala v minulom roku príjmy vo výške 2,9 miliardy dolárov, čo je pokles oproti 3,1 miliardy dolárov v roku 2022 a 7,8 miliardy dolárov v roku 2021, kedy bol posledný nárast cien kryptomien. Spoločnosť sa však vrátila k ziskovosti a vytvorila čistý príjem 100 miliónov dolárov v porovnaní s čistou stratou 2,6 miliardy dolárov v roku 2022.

7. Chris Larsen

Čistá hodnota: 3,2 miliardy USD (vs. 2,2 miliardy USD)
Zdroj bohatstva: Ripple, XRP

Larsen spoluzaložil Ripple v roku 2012 s cieľom uľahčiť medzinárodné platby pomocou kryptomeny XRP. Koncom roka 2016 odstúpil z funkcie CEO spoločnosti Ripple, ale zostáva výkonným predsedom. Podľa nedávnych údajov o sekundárnom trhu zdieľaných s Forbesom vlastní 18-percentný podiel v Ripple, ktorý investori oceňujú na 3,8 miliardy dolárov. Podľa odhadov Forbesu má tiež značnú zásobu XRP (viac ako 2,8 miliardy tokenov) a takmer 1 miliardu dolárov v hotovosti a investíciách, prevažne z predchádzajúcich predajov XRP.

6. Jean-Louis van der Velde

Čistá hodnota: 3,9 miliardy USD (vs. 1,8 miliardy USD v júli)
Zdroj bohatstva: Tether

Ako bývalý CEO spoločnosti Tether zodpovedná van der Velde za udržiavanie strategických vzťahov spoločnosti Tether s bankami a regulačnými orgánmi na vysokej úrovni a vlastní odhadovaných 20 percent spoločnosti. V roku 1985 odišiel z Holandska študovať na univerzitu v Taiwane, následne spoluzaložil niekoľko IT a technologických startupov v Ázii predtým, než sa pripojil k Tetheru. Žije v Hong Kongu.

5. Paolo Ardoino

Čistá hodnota: 3,9 miliardy USD (vs. 1,8 miliardy USD v júli)
Zdroj bohatstva: Tether

Ardoino je CEO spoločnosti Tether a vlastní odhadom 20 percent spoločnosti. Do jej sesterskej spoločnosti Bitfinex nastúpil ako senior softvérový vývojár v roku 2014. Predtým pracoval v startupoch ako počítačový programátor.

4. Michael Saylor

Miliardári (aj) vďaka bitcoinu: zľava CEO PayPalu Dan Schulman a šéf MicroStrategy Michael Saylor. Foto pre Forbes US: Jamel Toppin

Čistá hodnota: 4,4 miliardy USD (vs. 760 miliónov USD)
Zdroj bohatstva: MicroStrategy, Bitcoin

Saylor má v percentuálnom vyjadrení najväčší zisk spomedzi krypto miliardárov v tohtoročnom rebríčku. Akcie softvérovej firmy MicroStrategy, ktorú Saylor v 90. rokoch založil a v posledných rokoch sa zmenila na bitcoinový investičný nástroj, vzrástli oproti minulému roku o takmer 500 percent. Spoločnosť v súčasnosti vlastní približne 193-tisíc bitcoinov, čo z nej podľa jej finančného riaditeľa robí najväčšieho firemného držiteľa bitcoinov na svete.

Saylor má tiež osobnú zásobu bitcoinov – v roku 2021 uviedol, že vlastní 17 732 bitcoinov, ktoré kúpil za priemernú cenu 9 882 dolárov za mincu. Práve je v procese vyplácania približne 200 miliónov dolárov z akcií MicroStrategy, ktoré oznámil na začiatku roka.

3. Giancarlo Devasini

Čistá hodnota: 9,2 miliardy USD (vs. 4 miliardy USD v júli)
Zdroj bohatstva: Tether

Devasini je finančným riaditeľom a pravdepodobne najväčším individuálnym akcionárom spoločnosti Tether, najväčšieho emitenta stablecoinov – formy kryptomeny, ktorá je naviazaná na americký dolár alebo inú tvrdú menu. Vyťažených bolo viac než 100 miliárd Tether tokenov. Vďaka vyšším úrokovým sadzbám vygeneroval Tether v minulom roku zisk 6,2 miliardy dolárov z úrokov, ktoré generuje z kolaterálu zákazníkov. Devasini vlastní odhadovaný 47-percentný podiel v spoločnosti Tether, ktorý Forbes oceňuje použitím násobkov priemernej ceny k zisku skupiny verejne obchodovaných bánk strednej triedy a správcov aktív.

2. Brian Armstrong

Čistá hodnota: 11,2 miliardy USD (vs. 2,2 miliardy USD)
Zdroj bohatstva: Coinbase

Armstrong, ktorý v roku 2013 spolu s Fredom Ehrsamom založil Coinbase, je s 18-percentným podielom najväčším individuálnym akcionárom spoločnosti. Akcie kryptoburzy vzrástli o 50 percent a od minulého roka viac ako trojnásobne, čo im dáva trhovú kapitalizáciu takmer 60 miliárd dolárov. Od novembra Armstrong predal akcie Coinbase v hodnote viac ako 170 miliónov dolárov prostredníctvom automatizovaného obchodného plánu 10b5-1.

1. Changpeng Zhao

Čistá hodnota: 33 miliárd USD (vs. 10,5 miliardy USD)
Zdroj bohatstva: Binance

Najbohatší kryptomiliardár Changpeng Zhao
Najbohatší kryptomiliardár Foto: Unsplash

Zhao, známy ako CZ, minulý rok súhlasil, že osobne zaplatí pokuty vo výške 200 miliónov dolárov, aby urovnal federálne poplatky za pranie špinavých peňazí vznesené ministerstvom spravodlivosti a komisiou pre obchodovanie s komoditnými „futures“. (Binance súhlasila so zaplatením dodatočných 4,5 miliardy dolárov.)

Súhlasil tiež s tým, že odstúpi z funkcie CEO kryptoburzy Binance a v rámci priznania viny mu je na tri roky zakázané spolupracovať s Binance. (Vypočutie miliardára je naplánované na 30. apríla). To však sotva zanechalo stopu v jeho majetku. Jeho podiel v Binance, odhadovaný na základe firemných dokumentov a rozhovorov s bývalými zamestnancami na 90 percent, má hodnotu približne 32,5 miliardy dolárov.

Binance zostáva najväčšou kryptoburzou na svete. Podľa objemu obchodov a podľa analýzy amerického Forbesu minulý rok generovala odhadované príjmy vo výške 9 miliárd dolárov. Na odhadnutie trhovej hodnoty Binance použil Forbes násobok ceny k predaju Coinbase, verejne obchodovaného „peer“, potom aplikoval ďalšie zľavy, aby zohľadnil sústredené vlastníctvo Binance, možnosť ďalšieho regulačného presadzovania a riziká po odchode CZ.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor John Hyatt.

Príspevok Klub kryptomiliardárov: Najbohatší má na rováši obvinenie z prania špinavých peňazí zobrazený najskôr Forbes.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 178