Fanfáry okolo megatrendu udržateľnosti, ktorý sa v posledných rokoch vybudoval a nevynechal žiadne odvetvie, sú veľmi hlasné. Výnimkou nie je ani investovanie so svojimi ESG fondmi.
Pod skratkou ESG sa ukrývajú environmentálne, sociálne a riadiace otázky. V rámci investovania je zvyšovanie povedomia o týchto aspektoch rastúcim trendom, ktorý v posledných rokoch generoval veľký prílev aktív do ESG fondov.
Skratka ESG znamená environmentálne, sociálne a správne riadenie. Je to rámec na posúdenie toho, ako daná spoločnosť funguje v týchto troch oblastiach v porovnaní s konkurentmi.
Má napríklad spoločnosť pozitívny vplyv na zákazníkov a komunity? Ako sa spoločnosť vyrovnáva so sociálnymi nepokojmi, klimatickými zmenami a rasovou nerovnosťou?
Spoločensky zodpovedné investovanie od 60. rokov
Uplatňovanie nefinančných faktorov v investovaní je reakciou na globálne výzvy, ako sú zmena klímy či sociálna nerovnosť, s cieľom mať pozitívny vplyv na spoločnosť. Väčšina investícií ESG sa však zameriava najmä na environmentálne faktory. Takéto investovanie exponenciálne rastie a stáva sa štandardom najmä v Európe, kde je väčšina ESG aktív sústredená.
Téma ESG pritom nie je novinkou z tohto storočia. Spoločensky zodpovedné investovanie sa stalo trendom už okolo roku 1960, pričom investori vylúčili akcie alebo celé odvetvia zo svojich portfólií na základe obchodných aktivít ako napríklad výroba tabaku alebo účasť na juhoafrickom režime apartheidu. V súčasnosti zastávajú ESG hodnoty bežnou motiváciou mnohých investorov.
Má aj svoje nedostatky
Na druhej strane, ESG má pred sebou ešte dlhú cestu a treba koncepčne vyriešiť tému greenwashingu a vyriešiť nedostatok spoľahlivých ESG údajov.
Hŕstka správcov aktív zavrela niektoré produkty zamerané na ESG, ktoré spustili pred niekoľkými rokmi. Všetci vedeli, že k tomu raz príde, pretože nie každý pokus získať si kúsok trhu vždy funguje – tak ako aj pri iných investičných témach.
To však sotva znamená, že udržateľné investovanie je na ústupe. Počet ESG produktov naďalej rastie rovnako ako celkové aktíva v nich. Správcovské spoločnosti však budú musieť inovovať viac, aby vynikli – či už to znamená ponúkať unikátne ESG stratégie, alebo ukázať, že ich stratégie sú „skutočné“ a nespadajú len pod environmentálne klamlivú reklamu, ktorej sa vraví greenwashing.
ESG sa stáva v podstate povinnosťou
Navyše, ESG investovanie už nie je pre správcov aktív úplne dobrovoľné. ESG sa stalo skutočným imperatívom obchodného modelu, ktorý je poháňaný dopytom klientov.
Za posledné roky sa úroveň integrácie ESG do investičného rozhodovacieho procesu vyvíjala rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, pričom správcovia aktív ju integrovali nielen z hľadiska riadenia rizík, ale aj z hľadiska dlhodobej hodnoty. Okrem toho sa požiadavky klientov v tejto oblasti naďalej vyvíjali, a to hlavne zo strany inštitucionálnych klientov, ale čiastočne taktiež aj z maloobchodného hľadiska.
Rastúci záujem investorov, výraznejšie zameranie spoločnosti a zlepšenie poskytovania údajov sú nastavené tak, aby ďalej podporovali rast udržateľného investovania. Stále existujú prekážky, ktoré treba prekonať, ale myslím si, že ESG tu už s nami ostane.
Aktuálne trendy
Čo sa aktuálnych trendov v ESG investovaní týka, tak rast tržieb je dobrý. Ziskový rast je lepší. Ziskový rast, ktorý podporuje priority ESG, je najlepší. Podľa McKinsey štúdie sú finančne úspešnejšie a viac rastúce spoločnosti, ktoré integrujú priority environmentálneho, sociálneho a podnikového riadenia (ESG) do svojich stratégií.
Posolstvo je teda jasné: nielenže môžete činiť dobre, ale keď konáte dobro, môžete aj viac zarobiť. Trend nie je len ESG samé o sebe, ale investori očakávajú aj adekvátne dlhodobé výnosy.
V rámci samotného ESG (podľa 2021 UK Responsible investment study) patrili zmena klímy, emisie a znečistenie medzi hlavné environmentálne obavy retailových a inštitucionálnych investorov, zatiaľ čo podmienky práv pracovníkov, spravodlivosť/rovnosť a rozmanitosť boli uvedené v popredí záujmu investorov, pokiaľ ide o sociálne aspekty. Nové trendy v ESG investovaní vidím hlavne v „níšovo“ zameraných ESG produktoch – napr. zameraných na vegánskych investorov alebo tých, ktorí chcú vidieť rodovú rozmanitosť v správnych radách spoločností.
Väčšia ochrana
ESG investovanie ponúka hlavne počas sociálnych alebo hospodárskych kríz väčšiu ochranu smerom dole. Keď zoberieme porovnanie napr. S&P 500 a S&P 500 ESG indexov, tak v priebehu roka 2020 mali indexy S&P 500 a S&P 500 ESG podobné výsledky. Oba indexy boli vážené podobnými odvetviami, keďže index S&P 500 nasledoval popredných 500 spoločností v Spojených štátoch. Do štvrtého kvartálu 2021 začal index S&P 500 ESG stabilne prekonávať index S&P 500 v priemere o štyri body.
Počas pandémie koronavírusu bol technologický sektor jedným z najvýkonnejších odvetví na trhu. Hlavné rozdiely medzi týmito dvoma indexmi spočívali v tom, že index S&P 500 ESG bol vychýlený smerom k firmám s vyšším zameraním na ESG a mal vyššiu koncentráciu technologických cenných papierov ako index S&P 500.
Na strane druhej nájdeme určite aj opačné príklady. Treba si uvedomiť, že investovanie nie je šprint, ale skôr beh na dlhú trať a môj názor je, že z dlhodobého hľadiska bude téma ESG (ako politicky, tak regulatívne) čoraz viac rezonovať.
ESG však nie je len trendom, ale dlhodobou záležitosťou
Existuje niekoľko dôvodov, prečo je budúcnosť ESG investovania dlhodobá. Hnacou silou je zvýšený záujem zo strany investorov, zároveň nové zdroje údajov poskytujú lepší prehľad o tom, ako sú spoločnosti riadené z pohľadu ESG. Spoločnosti sú podnecované z rôznych strán, aby konali „dobro“, taktiež energetická transformácia vytvára nové riziká a príležitosti.
Globálne aktíva fondov ESG dosiahli na konci roka 2022 približne 2,5 trilióna dolárov, čo je nárast z 2,24 trilióna dolárov na konci tretieho štvrťroka, podľa spoločnosti Morningstar. Takmer 12-percentný skok v aktívach bol takmer dvojnásobný v porovnaní s rastom širšieho globálneho trhu fondov. Rast bol však v drvivej väčšine poháňaný Európou, pričom región na konci roka 2022 predstavoval 83 percent aktív fondov ESG a počas štvrtého štvrťroka zaznamenal pozitívny prílev 40 miliárd dolárov.
USA, ktoré predstavujú 11 percent aktív ESG fondov, zaznamenali v poslednom štvrťroku 2022 odliv 6,2 miliardy dolárov. Odliv v USA v roku 2022 nasledoval po dlhom úseku pozitívneho rastu ESG fondov v tomto regióne. Na druhej strane, ESG investovanie sa teší rozmachu v Ázii – penetrácia ESG investovania medzi bohatými investormi sa tam v roku 2022 viac ako zdvojnásobila.
Globálni investori sa vo svojich investičných stratégiách čoraz viac zameriavajú na otázky ESG. Podľa štúdie Capital Group zhruba 89 percent investorov považovalo otázky ESG v nejakej forme za súčasť svojho investičného prístupu v roku 2022, čo je nárast z 84 percent v roku 2021.
Ktoré písmenko z ESG vedie?
Podliehajú rovnakému tempu vývoja všetky písmenka ESG? Uhlíková stopa v našom globálnom systéme je neuveriteľne zložitá a vzájomne prepojená téma. Porozumenie v oblasti klímy sa však rýchlo vyvíja, diskusia sa rozširuje a riziká sú čoraz lepšie pochopené. Stále viac firiem vyvíja úsilie a plánuje znížiť svoju uhlíkovú stopu v nasledujúcich rokoch.
Bude to stačiť na splnenie cieľov do roku 2050? S najväčšou pravdepodobnosťou nie, ale aj táto realizácia by mohla mať vplyv na mnohé kľúčové dynamiky vrátane správania spotrebiteľov, politiky a investičných rozhodnutí.
Tempo vývoja vidím preto hlavne v E, a to konkrétne v zachytávaní a sekvestrácii uhlíka, zvýšenom úsilí dodávateľských reťazcoch redukovať uhlíkovú stopu, resp. v mnohých iniciatívach a technologických vývojoch v celom hospodárstve na zníženie intenzity emisií.
Čo vlastníte a prečo?
Z investičného hľadiska to zhrnul celkom pekne slávny investor Peter Lynch, keď radil investorom: „Majte jasno v tom, čo vlastníte a tiež v tom, prečo to vlastníte“. Čo je pre nás zaujímavé na generácii Z, resp. mileniáloch, teda veľkej skupine investorov alebo potencionálnych budúcich investorov, že ako skupina sa viac zaujímajú o „prečo“ než o to „čo“.
Vzhľadom na veľkosť tejto generácie to môže byť katalyzátor, ktorý bude silno tlačiť spoločnosti a emitentov investičných produktov, aby podnikli ďalšie a dlhodobé kroky na implementáciu politík ESG.
Ako pri mnohých veciach, tak aj pri ESG investovaní ukáže len čas, ktorým smerom sa bude vyvíjať ďalej. Ja osobne som presvedčený, že napriek mierne chaotickému začiatku tu téma ESG investovania s nami zostane už navždy.
Príspevok Megatrend ESG investovania sa začal už v 60. rokoch. Pomaly sa stáva povinnosťou zobrazený najskôr Forbes.